Rekuperacja

Rozwiązaniem alternatywnym dla wentylacji grawitacyjnej jest wentylacja mechaniczna, czyli np. wentylacja z rekuperacją. W dobie nowoczesnej technologii w budownictwie mieszkaniowym (coraz bardziej szczelne domy, domy energooszczędne, domy pasywne) wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojej roli.

REKUPERACJA jest to wentylacja oparta na odzysku ciepła, zapewniająca odpowiednią wymianę powietrza. Powietrze które przechodzi przez filtry zostaje oczyszczone z pyłów, kurzu, oraz alergenów wszelkiego rodzaju. Porównując rekuperację do wentylacji grawitacyjnej, stwarza ona lepszy komfort użytkowania ponieważ napływ świeżego powietrza odbywa się stale i w sposób kontrolowany. Rekuperatory dobrej klasy mają możliwość płynnego regulowania wydajnością, która pozwala na czasową szybką wentylację, w sytuacji gdy jest:
– zwiększone natężenie kąpieli
– większa ilość osób w pomieszczeniu
– większa ilość zanieczyszczeń z kuchni
– nocny tryb pracy
– normalny, dzienny tryb pracy
– niewielki stopień wymiany powietrza podczas nieobecności mieszkańców w domu.

Brak konieczności otwierania okien oraz cicha praca urządzeń rekuperacyjnych nie naraża nas na hałas zewnętrzny (ruch uliczny, prace drogowe, sąsiedzi).

System elektroniczny pozwala na monitorowenie powietrza wewnątrz budynku oraz usuwanie zanieczyszczeń oraz ochronę budynku przed wilgocią i rozwojem pleśni.
Czym jest rekuperator?
Rekuperator to wymiennik ciepła, składający się z kliku warstw płyt pomiędzy którymi naprzemianlegle płyną 2 strumienie powietrza ciepłe – zużyte oraz świeże dostarczone z zewnątrz budynku. Ciepło z powietrza zużytego zostaje odebrane i przekazane do powietrza świeżego a następnie rozprowadzone równomiernie po pomieszczeniach.

rek2

Planowanie inwestycji z instalacją rekuperacyjną
Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła najlepiej jest zaplanować już podczas opracowywania projektu budowlanego.  Dzięki takiemu rozplanowaniu inwestycji mozna uwzględnić kanały wentylacyjne – dla estetyki najlepiej aby były schowane – oraz zaplanować miejsce na centrale wentylacyjną oraz wyrzutnie, a także ewentualnie ominąć kominy wentylacyjne. Istnieje jednakże możliwość wykonania instalacji wentylacji mechanicznej w istniejącym już budynku.

Podsumowanie i zalety rekuperacji:
– powietrze świeże dostarczone wolne od kurzu, pyłu, alergenów
– brak przeciągów,
– brak konieczności otwierania okien
– cisza i spokój
– odpowiedni napływ powietrza w zależności od potrzeb mieszkańców i budynku
– eliminacja toksycznych tlenków, pary wodnej oraz przykrych zapachów np. z kuchni
– nie musimy uchylać okien, drzwi
– oszczędzamy energię podczas wentylacji zmniejszenie strat ciepła, nawet do 50% do sprawnie działającej wentylacji grawitacyjnej.

Priorytetem w zastosowaniu wentylacji mechanicznej jest zapewnienie świeżego powietrza oraz komfortu przebywania w domu. Rekuperator jest dzięki temu efektywnym urządzeniem, które zmniejsza koszty ogrzewania budynku.

rekuperacja

Prezentacja w 3D zasady działania rekuperacji.


POLIS Daniel Janik © 2016 Kraków – Tyniec
www.wentylacja.krakow.pl